TAP DANCE - STEPOVÝ TANEC

ČO JE TO STEP? | HISTÓRIA, HUDBA | REKORDY
ČO POTREBUJEME | TOPÁNKY | ZVUKOVKY
KURZY | PRAVIDLÁ | KALENDÁR | ADRESÁR

ČO JE TO STEP? ČO JE TO TAP DANCE?

    Čo je to step? Čo je to Tap Dance? - ako sa tomu hovorí v krajine svojho vzniku - v Amerike? Ak nalistujeme v slovníku heslo "to tap", dozvieme sa, že okrem iného to znamená "čapovať pivo alebo víno". Ale tento význam tu rozoberať nebudeme.
    Takže step je .... to s tými nohami, čo to sa tak dupoce. Pričom na zvýraznenie rytmu hudby používa len špičky a päty chodidiel, t.j. len akoby 4 klávesy, 4 tóny. Najlepšie však bude, keď to uvidíte na vlastné oči. Kde?

V základnom kurze stepového tanca. Na majstrovstvách Slovenska v Tap Dance. Na majstrovstvách Európy v Tap Dance. Na majstrovstvách sveta v Tap Dance. Na Festivale stepového tanca. Na predstaveniach Step klubov. Na doskách ktoré znamenajú svet.

Stepový tanec je vynikajúcou pohybovou aktivitou. Môžete sa ho začať učiť temer v každom veku (ak už rozpoznáte ľavú a pravú nohu a špičku a pätu chodidla.) Nežáleží pritom na výške, váhe, pohlaví, telesnej konštrukcii, ostrosti zraku, citlivosti čuchu a hmatu, chuti. Ba dokonca i čo sa týka sluchu, stepovať sa naučili i tí bez neho. Ak si myslíte, že neviete udržať tempo a rytmus, pilným cvičením sa tento nedostatok dá prekonať. Podľa správy uverejnenej v magazíne New England Journal of Medicine v roku 2003 je tanec prospešný nielen pre ľudské telo, ale aj pre mozog. Pri porovnávaní jedenástich typov fyzických aktivít bol tanec jediný, ktorý súvisel s prudkým znížením výskytu demencie, vrátane Alzheimerovej choroby. O blahodárnych účinkoch tanca na telesné i duševné zdravie si môžete prečítať TU.

HISTÓRIA, HUDBA

    Čo by ste tak potrebovali vedieť z histórie? Snáď to, že veľa jej bielych stránok popísali čierni tanečníci - Bill Bojangle Robinson, Nicolas Brothers, Sammy Davis Jr., Gregory Hynes, a mnoho ďalších.
    Modernú dobu však reprezentujú aj mená bielych tanečníkov: Fred Astaire a Ginger Rogers, Gene Kelly, Eleonir Powel, Lisa Minelli.
    Pre nás môže byť kúskom histórie i hudobný podklad, na ktorý často vidíte stepovať rôznych umelcov. Napríklad HOT DANCE MUSIC - hudobný štýl amerických belošských tanečných orchestrov 20. a začiatku 30. rokov. Stepový tanec je však o niečo starší. Odborníci ho považujú za vôbec najstarší druh jazzového tanca vôbec. Veď koniec koncov temer každom ľudovom tanci môžeme vidieť vyjadrovanie rytmu podupmi nôh: španielske zapateado a flamenco, africké kultové tance, ruské folklórne tance, holandský drevákový tanec, maďarský čardáš, slovenské horehronské dupáky, ale aj v českej polke.
    Stepovať môžeme teda stepovať na hudobný podklad i bez neho. Ako hudobný podklad môžeme použiť temer čokoľvek. Hoci i znelku televíznych novín. Ale najlepšia a najpoužívanejšia je spomínaná tanečná jazzová hudba 20-tych, 30-tych rokov, predovšetkým swing, potom boogie-woogie, blues a podobne. Hudobný podklad môžeme prakticky doplniť stepovacími topánkami a stepom, ako ďalším hudobným nástrojom.

REKORDY, UMELECKÉ ATRIBÚTY STEPOVÉHO TANCA

    Guinessova kniha rekordov udávala 32 stepových úderov za sekundu. V roku 1998 Michael Flatley však túto frekvenciu zvýšil o ďalšie tri údery
    Samozrejme, rýchlosť nie je to jediné, čo robí stepový tanec krásnym. Je to množstvo ďalších atribútov, ktoré na nás pôsobia celkovým umeleckým dojmom. Za všetky spomeniem:
    - Umelecký prejav - ako sa tanečníci prezentujú pred divákmi, ako s nimi dokážu komunikovať.
    - Choreografia - celková stavba jednotlivého tanca. Tak ako vy píšete sloh na hodine slovenčiny, tak choreograf skladá svoje nápady do svojho tanca.
    - Kostým - je predovšetkým estetickou záležitosťou. V amatérskych podmienkach tanečných súborov sa riadi pravidlom ČDD - čo dom dá.
    - Technika - rytmus - jeho presné vyťukanie nohami a rôzne variácie tohoto vyťukania, aby to nebolo len ako ťukanie písacieho stroja. V stepovom tanci je hádam najdôležitejší práve posledný atribút.

ČO POTREBUJEME K STEPOVÉMU TANCU ?

    Predovšetkým je to výdrž. Až potom nasledujú stepárske topánky, podlaha, tréningový odev, vhodná miestnosť, učiteľ,...

TOPÁNKY

    Vhodné sú pohodlné kožené topánky s koženou podošvou, upevnenie na šnúrku, alebo remienok (nie mokasíny), s opätkom takým vysokým, na akom sa cítite bezpečne aj na šmykľavom parkete. Na konfekčné topánky, ktoré nemajú koženú podošvu je vhodné ju dať nalepiť obuvníkovi. Ideálne sú topánky šité na mieru. Takúto obuv vám ušijú  na adrese: 
p. Havel, Lozorno 663, PSČ: 900 55 tel.: 02-659 68 119 ,
alebo si topánky objednáte vo Victoria Dance Service: http://www.viktoria-kral.net
  ,  či  v Bea Dance na: http://www.beadance.eu

Topanky

ZVUKOVKY (STEPÁRSKE PLIEŠKY)

    Igor Šabla,
Kontaktná adresa: Alžbetin dvor 131, 900 42 Miloslavov, tel.:  0905-849 051, e-mail: acho@tapdance.sk

KURZY

    Ten bežný trvá približne 3 - 5 mesieacov. Cvičí sa 1x týždenne po dve hodiny. Ale verte či neverte, aj vy by ste to dokázali zvládnuť náplň takéhoto kurzu behom jediného (čítate správne) - jediného týždňa. Samozrejme by ste museli navštíviť niektorú z Letných škôl stepu a tam trénovať aspoň 5 hodín denne.

Frekventantom kurzov pomôže aj:  Publikácia Tap Dance

    Kurzy stepového tanca pre začiatočníkov -
    Informácie: Igor Šabla, Alžbetin dvor 131, 900 42 Miloslavov, tel.:  0905-849 051, e-mail: acho@tapdance.sk

    TANCUJÚCA CHALUPA - týždenné prázdninové tábory pre všetky vekové kategórie od 10 rokov vyššie
    Informácie: Igor Šabla, Alžbetin dvor 131, 900 42 Miloslavov, tel.:  mobil: 0905-849 051, e-mail: acho@tapdance.sk

SÚŤAŽNÉ PRAVIDLÁ

    Súťažné disciplíny IDO - International Dance Organisation (platné na Slovensku):

    Tap Dance

- 2 kategórie : 1. tancujú jednotlivci; 2. tancujú páry, dvojice
- vlastná hudobná nahrávka
- dľžka 1:45 - 2:00 min.
- hudobná nahrávka môže obsahovať časť bez hudby - a capella - maximálne však 30 sekúnd.
- Nahrávka musí začínať i končiť hudbou (zvukom).
- organizátor je povinný zabezpečiť tanečnú plochu smerovými mikrofónmi

    Tap Dance skupiny a formácie:

- Počet tanečníkov: skupiny - 3 - 7osôb, formácie - 8 - 24 osôb  
- vlastná hudobná nahrávka
- dľžka 2:30 - 4:00 min.
- hudobná nahrávka môže obsahovať časť bez hudby - a capella - maximálne však 30 sekúnd.
- Nahrávka musí začínať i končiť hudbou (zvukom).
- playback nie je dovolený (t.j. imitácia vopred nahratých zvukov stepu)
- dvojité zvukovky nie sú dovolené
- organizátor je povinný zabezpečiť priestorové skúšky
- vedúci formácie riadi nasvietenie choreografie počas priestorových skúšok aj počas súťaže
- organizátor zabezpečí dostatočné množstvo smerových mikrofónov, aby step bol dobre počuteľný aj v hľadisku aj pre porotcov
- min. tanečná plocha 12 x 14 m.

    Súťažiaci:

Vekové kategórie - vekový limit musí súťažiaci dosiahnuť v kalendárnom roku:
- Deti do 11 rokov
- Juniori od 12 do 14 rokov
- Dospelí od 15 do 49 rokov
- Seniori 50 a viac rokov
Pár alebo dvojica môže tancovať v staršej vekovej kategórii, hoci je jeden z dvojice (páru) mladší, ako stanovená veková hranica, nie však viac ako 2 roky.

acho.sk